Nalkalan setlementtitalon avajaiset!


Setlementti Tampere ry kutsuu kaikki setlementtityöstä kiinnostuneet ihmiset Nalkalan setlementtitalon avajaisiin torstaina 24.5.2018 klo 13-18. Nalkalan setlementtitalo sijaitsee Nalkalankatu 12 G – Pyhäjärvenkatu 1-kulmatalossa. Pääsisäänkäynti on Nalkalankadun puolella, mutta hallintopalveluihin ja kokoustiloihin kuljetaan Pyhäjärvenkatu 1 B -ovesta. Setlementti Tampereen vuokraamissa tiloissa on viimeksi toiminut Pirkanmaan liitto ja Itämeri-instituutti. Talolla on monipuolinen historia. 1922 rakennetussa kiinteistössä on alunperin toiminut pukutehdas.

Nalkalan setlementtitalossa yhdistyksellä on noin 1500 m2 toimitilat kolmessa kerroksessa. Setlementtitalossa on tilat erilaiselle kansalaistoiminnalle ja usealle työmuodolle sekä yhdistyksen ja Nollalinjan hallintopalveluille. Katutasossa toimivat Tampereen Tyttöjen Talo (käynti Pyhäjärvenkatu 1 B 1 -ovesta), neurokirjon asiakkaiden kanssa työskentelevä Omavoima ja Kiusatut – maakunnallinen kiusaamisasioiden tuki- ja neuvontapiste. Toisessa kerroksessa palveluja tarjoavat Väkivalta- ja kriisityön yksikkö (DIDAR, Perheväkivaltaklinikka ja Välitä! seksuaaliväkivaltatyö) ja Rikosuhripäivystys. Tarjolla on apua ja tukea erilaisissa vaikeissa elämäntilanteissa. Kaikki palvelut ovat maksuttomia ja niihin pääsee ilman lähetettä. Katutasoon sijoittuvissa kansalaistoiminnan tiloissa järjestetään erilaista toimintaa. Siellä voi piipahtaa vaikka kirjoittamassa rohkaisevan kirjeen tuntemattomalle kanssaihmiselle tai hengähtää nuorten taidenäyttelyn äärellä.

Setlementti Tampere jatkaa toimintaansa myös muissa tiloissa eri puolella Tamperetta: yhteisötalo Wihreä Puu ja hyvinvointikeskuksen yhteisökahvila Tesomalla, Miesten Kansalaistalo Mattila Amurissa, Kansainvälinen naisten tapaamispaikka Naistari Hervannassa ja Voimavirta ja Neo-OmaPolku Yliopistonkadulla.

Nalkalan setlementtitalon avajaisissa voit tutustua yhdistyksen eri työmuotoihin, tukea yhdistyksen toimintaa virkistäytymällä buffetissa tai ostamalla arpoja ja nauttia musiikkiesityksistä. Jos haluat tukea toimintamuotojamme, voit lahjoittaa rahaa tai tuoda lahjan.

Lahjatoivelista:

 • Vauvan hoitopöytä ja pehmuste (seinälle kiinnitettävä, alas taitettava)

 • Kannettava cd-soitin/ radio asiakastyöhön

 • Hierontapalloja (nystyräpalloja)

 • Jumppapalloja (esim. harmaa, oranssi, 60cm tai 75cm)

 • Hifi-laitteet ryhmätilaan (cd-soitin ja kaiuttimet)

 • Valkotauluja (noin fläppitaulun kokoisia)

 • Jumppamattoja mm. rentoutusharjoituksiin

 • Fleece-huopia (yksivärisiä)

 • Leluja

 • Viherkasveja ruukuissa

 • Kahvimukeja Omavoimaan (esim. Teema, Muumi tms)

 • Lahjakortteja sisustustavaraliikkeisiin

 • Lahjakortteja verhoja varten esim. Finlaysonille

 • Asiakastuoleja (kysy meiltä väri- ja mallitoiveita) Ikeasta

 • Classic Lumio Fabric -valaisin

 • Postimerkkejä (Kirje tuntemattomalle -postituksiin)

 • Kauniita kirjepapereita

 • Lautapelejä

 • Pelikortteja

 • Lehtitilauksia (kansalaistoiminnan tilaan)

 • Fatboy / Beanbag (kysy meiltä väritoiveista)

Uusimmat uutiset
Uutisarkisto