Rikosuhripäivystys logo

Rikosuhripäivystys - Brottsofferjouren

 

Rikosuhripäivystys (RIKU) tarjoaa käytännön neuvoja ja tukea rikoksen uhreille, heidän läheisilleen ja rikosasiassa todistaville. Palvelua on tarjolla puhelimitse, verkossa ja myös henkilökohtaisissa tapaamisissa. 

 

RIKU:n valtakunnallinen puhelin päivystää ma-pe klo 9-20 numerossa 116 006. 

Chatin kautta saa yhteyden verkkosivulta www.riku.fi

RIKU voi auttaa, antaa neuvoja ja tarjota keskusteluapua, jos

  • olet rikoksen uhri tai epäilet olevasi rikoksen uhri

  • läheisesi on joutunut rikoksen uhriksi

  • olet todistajana rikosasiassa

  • asiakkaasi on joutunut rikoksen uhriksi

Rikosuhripäivystys parantaa rikoksen uhrin, hänen läheisensä ja rikosasian todistajan asemaa vaikuttamalla ja tuottamalla tukipalveluita. Rikosuhripäivystyksellä on 31 palvelupistettä eri puolilla maata. Palvelu on maksutonta ja luottamuksellista.

Kaikki RIKUn palvelut: www.riku.fi/palvelut/

Toiminta perustuu ammatillisesti ohjattuun vapaaehtoistyöhön. RIKUsta voi kysyä myös henkilökohtaista tukihenkilöä, jonka kanssa voi keskustella kokemastaan ja joka voi auttaa rikosprosessiin liittyvissä käytännön asioissa. Palvelupisteestä voi saada tarvittaessa ohjausta myös muun lisäavun piiriin.

 

Rikosuhripäivystys (RIKU) on yhteistyösopimukseen perustuva toiminta. Sitä ylläpitävät Suomen Punainen Risti, Ensi- ja turvakotien liitto, MIELI Suomen mielenterveys ry, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Suomen Setlementtiliitto ja Kirkkohallitus.

Setlementti Tampere ry on RIKUn koordinaatiojärjestö Tampereella. 

 

Rikosuhripäivystyksen verkkosivuilla on paljon tietoa suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi: www.riku.fi/

Yhteystiedot:

Pirkanmaan palvelupiste

p. 050 3091 551

toiminnanohjaaja

Kaisa Haltiainen

puh. 050 350 2996

kaisa.haltiainen@riku.fi

toiminnanohjaaja

Katja Sivill

Puh. 050 309 2993

katja.sivill@riku.fi

toiminnanohjaaja
Marjo Pahkala

(poissa toistaiseksi)
marjo.pahkala@riku.fi

toiminnanohjaaja

Tarja Plihtari

Puh. 050 525 8263

tarja.plihtari@riku.fi

toiminnanohjaaja

Siviä Suomalainen

puh. 045 1602188

sivia.suomalainen@rikufi

Kanta-Hämeen  palvelupiste

toiminnanohjaaja

Rebekka Wadhwa
Puh. 050 378 2877

rebekka.wadhwa@riku.fi

Sisä-Suomen aluetoimisto
sisasuomi(at)riku.fi
www.riku.fi

aluejohtaja
Noora Nieminen
Puh. 050 421 0236
noora.nieminen@riku.fi